Európske preteky elektromobilov opäť v Bratislave

Na podujatí Bratislava eMOBIL sa 16. júna 2017 na Námestí M.R. Štefánika pri Galérii Eurovea predstaví 13 súťažných posádok, ktoré na elektroautách odštartujú aj rýchlostnú etapu.

 

Podujatie Bratislava eMOBIL ako súčasť pretekov eTourEurope organizuje SEVA – Slovenská asociácia pre elektromobilitu a občianske združenie NOW s podporou Bratislavského samosprávneho kraja. Okrem pretekárskych tímov a ich vozidiel si návštevníci budú môcť pozrieť najnovšie modely elektrických áut, e-bicyklov, nabíjacie stanice aj inovatívne technológie a projekty na podporu elektromobility na Slovensku. Súčasťou prehliadky bude aj elektrická formula z dielne študentov STU či ďalšie študentské práce.

„Teší ma, že sa nám opäť podarilo dostať tieto atraktívne preteky na Slovensko. Je to aj vďaka pribúdajúcej rýchlonabíjacej infraštruktúre na našich cestách. Navyše batérie, ktoré umožňujú čoraz väčší dojazd, robia z elektromobility spoľahlivý spôsob mestskej, ale aj medzimestskej dopravy,“ vysvetľuje Peter Ševce, riaditeľ SEVA. Súťažné elektromobily napríklad v rámci jednej etapy prejdú približne 400 kilometrov.

12 krajín – 9 metropol –  9 dní – 3 600 kilometrov

eTourEurope sú najnáročnejšie preteky elektromobilov v Európe. Trasa s dĺžkou 3 600 kilometrov prechádza cez 9 hlavných miest  a 12 krajín Európy. Súťažné tímy ju musia absolvovať za 9 dní, pričom denne prejdú približne 400 kilometrov. V poradí štvrtý ročník rely štartuje 9. júna 2017 v Mníchove a končí 18. júna v rakúskom Salzburgu. Tento rok sa pretekov zúčastní 13 posádok na výlučne elektrických autách. Zastúpené sú Renault ZOE, Nissan LEAF či Hyundai IONIQ, nechýba ani Tesla s modelmi S a X. Vozidlá súťažia v dvoch kategóriách: C2 pre vozidlá s dojazdom do 400 kilometrov a CO ako kategória bez obmedzení.

Cieľom rely je upriamiť pozornosť na elektromobilitu ako plnohodnotný spôsob dopravy nielen na mestské, ale aj väčšie medzimestské vzdialenosti. Účastníci pretekov zároveň zviditeľňujú elektrickú mobilitu naprieč Európou ako spoľahlivú a ekologickú možnosť dopravy a zároveň ako životný štýl.

1000 elektromobilov  v pohybe!

Spoločne s pretekmi  sa koná aj iniciatíva „1000 elektromobilov v pohybe!“ Jej ambíciou je uviesť počas 9 dní do pohybu čo najviac vozidiel a vytvoriť tak najväčšiu európsku elektromobilovú komunitu. Do aktivity sa môžu bezplatne zapojiť majitelia akýchkoľvek dopravných prostriedkov na elektrický pohon, počnúc elektrobicyklami a kolobežkami, cez elektrické skútre až po elektroautá.

Hlavní partneri

Partneri

S podporou

Organizátori

2017-06-15T13:44:05+00:00